05.09.2012

تهدیدهای تازه نظامیان ارشد جمهوری اسلامی علیه آمریکا

دویچه‌وله: در آستانه برگزاری بزرگ‌ترین مانور تاریخ آمریکا در تنگه هرمز فرماندهان نیروی دریایی سپاه و ارتش جمهوری اسلامی تهدیدهای خود را علیه آمریکا از سر گرفته‌اند. تهدیدهای متقابل، بازار تسلیحاتی آمریکا را گرم کرده است.

در شرایطی که ایالات متحده آمریکا و ۲۵ کشور متحدش خود را برای بزرگترین مانور مین‌روبی در تنگه هرمز آماده می‌کنند، سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدید کرد: «اگر آمریکایی‌ها در خلیج فارس دست به حماقت بزنند، جان سالم‌ به در نخواهند برد.»

فدوی که در مراسم پایانی نشست “اساتید بسیجی” در مشهد سخن می‌گفت، همچنین اظهار داشت: «آمریکایی‌ها الان در شرایط تهدید نیستند. اقدام‌های آن‌ها بیش‌تر جنبه دفاعی دارد تا تهاجمی.»

رفت‌وآمدهایی که بزرگ‌نمایی می‌شود؟

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در بخشی دیگر از سخنان خود رفت‌وآمدهای ناوگان‌های آمریکا به خلیج فارس را کم‌اهمیت دانست و گفت:«این رفت‌وآمدها در سال‌های طولانی با هدف جا‌به‌جایی نیرو بوده است، اما با استفاده از رسانه‌ها وانمود می‌کنند که انگار برای اولین بار است که به خلیج فارس می‌آیند.»

علی فدوی فرمانده نیروی دریائی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی: «اگر آمریکائی‌ها دست به حماقت بزنند از خلیج فارس سالم بیرون نخواهند رفت.»

علی فدوی فرمانده نیروی دریائی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی: «اگر آمریکائی‌ها دست به حماقت بزنند از خلیج فارس سالم بیرون نخواهند رفت.»

فدوی همچنین مدعی شد که ایران تحرکات آمریکا در خلیج فارس را لحظه ‌به ‌لحظه تحت‌ نظر دارد. همزمان، دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نیز در نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان از “اشراف ‌کامل بر فعالیت ‌ناوهای آمریکایی در منطقه” گفت و افزود:«امروز منطقه حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از منطقه خلیج فارس به شمال اقیانوس هند، خلیج عدن و باب‌المندب گسترش یافته و هم‌ اینک نیز بیست‌ودومین ناوگروه ارتش در منطقه است.»

دریادار سیاری اضافه کرد که نیروی دریایی ارتش ایران نه تنها توانایی ایجاد امنیت در منطقه را دارد، بلکه «آمریکایی‌ها را تهدید کرده‌ایم که طی چند سال‌آینده به فاصله ۱۲ مایلی سواحل آن‌ها خواهیم رسید.»

توانمندی ایران برای بستن تنگه هرمز

سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، که آمریکایی‌ها را تهدید می‌کند در صورت درگیری در خلیج فارس از این درگیری‌ها جان سالم‌ به در نخواهند برد، از جمله نظامیانی ‌است که در سال‌های اخیر همواره آمریکا را با سخنان خود تحریک کرده‌اند. وی روز ۲۵ تیرماه امسال در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های ایرانی گفته بود که ایران توانمندی بستن تنگه هرمز را دارد.

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریائی ارتش: «تا چند سال دیگر به ۱۲ مایلی سواحل آمریکا می‌رسیم.»

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریائی ارتش: «تا چند سال دیگر به ۱۲ مایلی سواحل آمریکا می‌رسیم.»

در بزرگترین مانور آمریکا که قرار است به زودی با شرکت ۲۵ کشور متحد واشنگتن در تنگه هرمز برگزار شود، توانایی کشورهای شرکت‌کننده در زمینه مین‌روبی از این آبراه بین‌المللی به‌نمایش گذاشته خواهد شد. برخی از سیاستمداران و نظامیان جمهوری اسلامی قبلا تهدید کرده‌اند که تنگه هرمز را در صورت لزوم مین‌گذاری خواهند کرد.

بازار گرم تسلیحات

تهدیدهای متقابل میان ایران از یک‌سو و آمریکا و اسرائيل از سوی دیگر سبب گرمی بازار تسلیحات نظامی در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس شده است. براساس گزارش نیویورک تایمز، آمریکا به تازگی اعلام کرده است که ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار تجهیزات جنگی مدرن به کویت خواهد فروخت.

کویت در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ دست کم ۳۵۰ موشک دفاعی پاتریوت از آمریکا خریده است. عربستان سعودی نیز در سال ۲۰۱۱ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو صرف تجهیز سامانه موشکی پاتریوت کرد. امارات متحده عربی ظرف ۴ سال گذشته ۱۲ میلیارد دلار صرف تجهیز پدافند موشکی خود کرده است.

این معاملات که سبب شده صدور تسلیحات آمریکایی به شدت بالا برود، در سایه هراس از تجهیز جمهوری اسلامی به بمب اتمی انجام می‌شود. آمریکایی‌ها می‌گویند تنها یک چتر دفاع موشکی، از قطر تا ترکیه می‌تواند منطقه را در برابر تهدیدهای موشکی و اتمی جمهوری اسلامی حفظ کند. در حالی که با توجه به تحریم‌های بین‌المللی، بسیاری از کارشناسان نظامی ادعاهای رهبران جمهوری اسلامی را در مورد پیشرفت‌های موشکی و هسته‌ای جدی‌ نمی‌گیرند.

مطالب مرتبط:

  1. پیام محرمانه آمریکا به ایران: شما پایگاه های ما را نزنید ، ما هم از حمله اسرائیل حمایت نمی کنیم
  2. اعزام یک ناو هواپیمابر آمریکا به خاورمیانه، چهار ماه پیش از موعد
  3. گزینۀ حملۀ نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران جدی است
  4. هنیه: در صورت حمله به ایران، حماس هیچ قصدی برای جنگ با اسرائیل ندارد
  5. شبیه‌سازی محرمانه حمله نظامی اسرائیل به ایران در آمریکا

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates