29.10.2012

وزیر دفاع ایران: از قدرت نظامی و جنگ گریزی نیست

دویچه‌وله: وزیر دفاع ایران و فرمانده ناجا در همایش پدافند غیرعامل به ناگزیر بودن جنگ و واقعی بودن گزینه نظامی دشمن اشاره کرده‌اند. پیش‌تر فرمانده سپاه گفته بود امکان رویارویی نظامی با ایران وجود ندارد زیرا دشمن در شرایط جنگ نیست.

احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران می‌گوید که قدرت نظامی یکی از مولفه‌های اصلی تامین‌امنیت ملی است. وی در همایش گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل تاکید کرده که جمهوری اسلامی ایرانی ناچار است به دلیل ناگزیر بودن جنگ، ابعاد قدرت نظامی را بازشناسی و جایگاه خود را مشخص سازد.

وزیر دفاع ایران یادآوری کرده که قدرت دریایی و ناوهای آمریکا به تنهایی از ۱۳ کشور بیشتر است. وی افزوده این تصور که کسی فکر کند جنگی وجود ندارد تصور صحیحی نیست.

وزیر دفاع ایران یک روز پس از همایش یادشده نیز با اشاره به انهدام پهپاد ایرانی “ایوب” در حریم هوابی اسرائیل گفته است: « پرواز این هواپیما در بی‌اثر کردن عملیات روانی اسرائیل موثر بوده است.»

این هواپیمای تجسسی بدون سرنشین حدود یک ماه پیش و پس از نفوذ به حریم اسرائیل ساقط شد. حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان اعلام کرد که گروه او این پهپاد ساخت ایران را به اسرائیل فرستاده بود. اسرائیل هم‌زمان با اعلام خبر انهدام این هواپیما تاکید کرد که به زودی این اقدام را تلافی خواهد کرد.

احمد وحیدی روز یکشنبه ۷ آبان تاکید کرد که ایران هواپیماهای بدون سرنشین بسیار پیشرفته‌‌تری از پهباد ایوب در اختیار دارد. او گفت: «اسرائیل روی سیستم پدافند هوایی و گنبد آهنین خود بسیار تبلیغ کرده بود اما این پهباد آنها را رسوا کرد و آبرویشان را برد.»

«گزینه نظامی یک واقعیت است»

از سوی دیگر، فرمانده ناجا نیز در اولین همایش پدافند غیرعامل تاکید کرد: «این‌که دشمن می‌گوید گزینه نظامی روی میز است واقعیت دارد زیرا اگر احساس کند حمله نظامی در تکمیل راهبردش کمکی خواهد کرد، در این کار تردید نمی‌کند.»
اسماعیل احمدی‌مقدم

اسماعیل احمدی‌مقدم افزود: « امروز کمتر صحنه‌ای را می‌بینیم که حمله نظامی تنها محدود به قدرت نظامی باشد. تعریف قدرت امروز متفاوت شده و ترکیبی از قدرت‌نرم، نیمه سخت و سخت را داراست تا بتواند بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد.»

در همین زمینه، وزیر دفاع ایران با تقسیم بندی توان نظامی به دو بخش پدافند عامل و غیرعامل گفته که پدافند غیرعامل، رکن مهمی در تکمیل حلقه قدرت نظامی است.

به نظر می‌رسد مقامات نظامی و انتظامی ایران در تاکیدات خود بر جدی بودن جنگ دچار تناقض و دوگانگی باشند.

یک هفته پیش از سخنان فرمانده ناجا و وزیر دفاع، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران اعلام کرده بود که امکان رویارویی نظامی با ایران وجود ندارد زیرا دشمنان در وضعیت جنگ قرار ندارند. او با این سخنان به طور غیرمستقیم اظهارنظر پیشین خود را پس گرفت که تهدیدات اسرائیل را جدی دانسته و تصریح کرده بود که «جنگ رخ خواهد داد و تنها زمان و مکان آن معلوم نیست.»

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه نیز هم‌زمان با مافوق خود گفته بود که ایران «در یک نبرد گسترده با ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا وارد جنگ خواهد شد.»

اما حسن فیروزآبادی، رییس ستادکل نیروهای مسلح ایران با انتقاد از این اظهارات و ارزیابی برخی مقامات مسئول از شرایط نزدیک به جنگ کشور تصریح کرده بود: «برخی فرماندهان به گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار به زودی جنگی درخواهد گرفت. این نوع حرف زدن اشتباه است.» او افزود: «وقتی یک فرمانده نظامی حرف می‌زند باید بداند از صحبت او برداشت سیاسی و امنیتی می‌شود.»

فیروزآبادی در آن زمان (۱۷ مهر) تاکید کرد که اسرائیل و آمریکا توان و شرایط لازم را برای جنگ با ایران ندارند و از فرماندهان نظامی نیز خواست از صحبت در باره جنگ خودداری کنند.

مطالب مرتبط:

  1. تشدید فشار آمریکا بر ایران برای اجتناب از جنگ
  2. آیا جمهوری اسلامی قبل از رژیم بشار اسد سقوط خواهد کرد؟
  3. ارزیابی احتمال حمله نظامی به ایران در صورت مذاکرات هسته‌ای
  4. نماینده مجلس: اگر تنگه هرمز بسته شود، ناوها غنیمت جنگی ایران می‌شوند
  5. مصاحبه استراتژیست مشهور آمریکایی با پایگاه خبری گلوبال ریسرچ: کیسینجر: کسانی که صدای طبل جنگ را نمی شنوند ناشنوا هستند

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates