29.10.2012

بمباران سایت نظامی منسوب به ایران در سودان، یک جراحی دقیق بود!

بازتاب‌امروز: کارشناسان نظامی که مورد مشورت گروه ناظر آمریکایی قرار گرفته اند، استدلال آورده اند که چون هیچ یک از مخازن نفت و گاز در نزدیکی این ساختمان ها از بین نرفته است، این احتمال را که شلیک راکت ها یا موشک هایی باعث انفجار شده باشد، نفی می کند و به گفته آنها، عمل بمباران «به صورت عمل جراحی دقیق» بوده و درست مرکز محل ساختمان ها بمباران شده است.

یک نهاد ناظر ماهواره ای آمریکایی با استناد به تصاویر گرفته شده از ماهواره ها تأیید کرده است که انفجار کارخانه، یقیناً نتیجه بمباران هوایی بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه ناظر آمریکایی «سنتینل پروجکت» روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که یک انفجارِ ناشی از بمباران هوایی بسیار دقیق و «جراحی شده» عامل انهدام کارخانه در «الیرموک» در جنوب خارطوم بوده است.

جاناتان هاتسون، سخنگوی شرکت ماهواره ای یادشده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که تصاویر گرفته شده از سوی کارشناسان نظامی بررسی شده و آنها گفته اند که یقیناً بمباران هوایی صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه به نقل از یک «دیپلمات غربی» نوشته بود که هرچند ایران و سودان در کارخانه یادشده جنگ افزار برای تحویل به همپیمانان ایران در منطقه مونتاژ می کرده اند، اما این احتمال نیز مطرح است که یک «حادثه کاری» عامل این انفجار بوده است.

کارخانجات «الیرموک» که در سال ۱۹۹۶ گشایش یافت، یکی از دو مجتمع مهم صنایع نظامی سودان است.

دولت سودان از روز نخست این حادثه اسرائیل را عامل این بمباران معرفی کرده بود. سفیر سودان در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه خواهان نکوهش اسرائیل در شورای امنیت شد.

اما واکنش اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل در پاسخ به پرسش یک شبکه تلویزیونی کشور در مورد مسئولیت اسرائیل در این بمباران، این جمله کوتاه بود که «چیزی برای گفتن نداریم».

در همین حال، چند وزیر دیگر اسرائیلی در دو روز نخست پس از انفجار در سودان گفتند که سودان هم پیمان مهم ایران در منطقه است و به مبدایی برای انتقال جنگ افزار برای همپیمانان ایران مبدل شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، گروه آمریکایی ناظر بر تصاویر ماهواره ها می گوید که مقایسه میان تصاویر محل کارخانه در روز دوازدهم اکتبر با تصاویر گرفته شده از محل در بیست و پنجم اکتبر، که یک روز پس از انفجار بوده است، نشان می دهد که دستکم ۲۱ کارگاه این صنایع در محلی به طول حدود ۷۰۰ متراز بین رفته است و یک انبار بزرگ ۶۰ متری همراه با چهل محموله ای که طول هر یک شش و نیم متر بوده، (و ممکن است که حاوی راکت بوده اند)، در بمباران هوایی از بین رفته اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، کارشناسان نظامی که مورد مشورت گروه ناظر آمریکایی قرار گرفته اند، استدلال آورده اند که چون هیچ یک از مخازن نفت و گاز در نزدیکی این ساختمان ها از بین نرفته است، این احتمال را که شلیک راکت ها یا موشک هایی باعث انفجار شده باشد، نفی می کند و به گفته آنها، عمل بمباران «به صورت عمل جراحی دقیق» بوده و درست مرکز محل ساختمان ها بمباران شده است.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس به نقل از روزنامه مصری الاهرام، ژنرال عمر حسن البشیر، رییس جمهوی سودان، روز جمعه در جریان نماز عید قربان در برای نخستین بار در مورد این حادثه ابراز نظر علنی کرد و گفت: «رفتار غیر مسئولانه اسرائیل نشان نگرانی و وحشت این کشور از تلاطم های سیاسی و اجتماعی دو سال اخیرمنطقه و پیشرفت های سودان است».

در همین حال، سودان در گذشته از سوی آمریکا مورد حمله هوایی قرار داشته است؛ در سال ۱۹۹۸ آمریکا کارخانه ای در سودان را که با القاعده در ارتباط بود، منهدم کرد.

از سوی دیگر، وب سایت اسرائیلی «وای.نت» به نقل از خبرگزاری کویت شنبه نوشته است که احمد بلال عثمان، وزیر اطلاع رسانی سودان، روز شنبه گفت که کشورش گام های قاطع لازم را علیه منافع اسرائیلی، که «به هدف های مشروعی برای سودان مبدل شده اند، برخواهد داشت».

وزیر اطلاع رسانی سودان این را نیز گفت که «هواپیماها و نوع جنگ افزارهای پیشرفته ای که در حمله به کار رفته است، در اختیار هیچ کشور دیگر منطقه، جز اسرائیل، نیست».

به گزارش «وای.نت»، احمد بلال عثمان این را نیز افشا کرد که بامداد روز چهارشنبه که حمله انجام شد، تمامی رادارهای فرودگاه اصلی خارطوم از کار افتاده بود.

در این میان، روزنامه مصری «الشروق» روز شنبه مدعی شده است که دولت اسرائیل پس از حمله، مصر را به طور اصولی در جریان این امر قرار داد تا مصر را نیز ناچار کند که در تلاش خود در مهار کاروان های قاچاق جنگ افزار از سودان به غزه از راه مناطق بادیه نشین مصری، قاطعیت بیشتری نشان دهد.

برخی ناظران گفته اند که تأیید تلویحی انجام حمله به سودان از سوی برخی از وزیران اسرائیلی و رضایت آنها از انفجار، نشان می دهد که نبرد میان ایران و اسرائیل به خاک سودان کشیده شده است.

مطالب مرتبط:

  1. آیا جمهوری اسلامی قبل از رژیم بشار اسد سقوط خواهد کرد؟
  2. روزنامه اسرائیلی: هشدار آمریکا به اسرائیل در مورد پیامدهای حمله به ایران
  3. تظاهرات اسرائیلی‌ها علیه جنگ با ایران
  4. رييس اسبق موساد: ۱۲ هفته آينده برای ایران سرنوشت ساز است
  5. اخبار ضد و نقیض درباره‌ی ترور معاون موساد در اسپانیا

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates